06.05.2017 17:46


Soud začal řešit krádež bitcoinů z internetového tržiště

Autor: Benedikt Vítek | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Začalo hlavní líčení v případu Tomáše Jiříkovského, jenž podle obžaloby ukradl přes šestnáct milionů korun. Peníze měl odcizit z virtuálních peněženek uživatelů webové stránky Sheep Marketplace, která fungovala jako internetové tržiště pro obchod s nelegálním zbožím. Jiříkovský se cítí nevinen. Jestliže soud rozhodne v jeho neprospěch, hrozí mu až osmnáct let vězení.

Audio

    Státní zástupce Marek Vagai se vyjádřil k případu.
         
    Autor: Benedikt Vítek

 

Krajský soud v Brně začal řešit krádež bitcoinů. Obžalovaným je Tomáš Jiříkovský. Foto: Benedikt Vítek

Brno - Brněnský krajský soud začal řešit krádež virtuální měny bitcoin z internetového tržiště Sheep Marketplace. Obžalovaný Tomáš Jiříkovský vinu v přípravném řízení popřel a u soudu nepodal žádné nové informace. „Na základě soustavného tlaku médií od roku 2013 nebudu vypovídat,“ řekl Jiříkovský. Obžaloba ho viní z odcizení více než osmi set bitcoinů v ceně asi šestnácti milionů.

Státní zastupitelství obviňuje Jiříkovského z provozu webové stránky zabývající se nelegálním obchodem. Z každé transakce měl dostávat provizi. Podle obžaloby si tímto způsobem vydělal přes pět milionů korun. Následně měl využít přístupu k internetovým peněženkám uživatelů a odcizit v přepočtu přes šestnáct milionů korun. Jiříkovský tvrdí, že pouze pronajímal prostor pro fanouškovskou stránku, která se věnovala tržišti Sheep Marketplace. Uvedl, že po tom co se dozvěděl, čím se stránka zabývá, ji z internetu stáhl. To prý mělo za následek rozšíření fámy, že je vlastníkem ilegálního tržiště.

Jiříkovský byl také obviněn z nedovoleného ozbrojování. V jeho domě bylo nalezeno množství zbraní, především historických, na něž neměl povolení. Obžalovaný se údajně domníval, že jde o zbraně spadající do kategorie D a tudíž je není potřeba nahlašovat, nebo na ně mít zbrojní průkaz.

S Jiříkovským je také obžalovaná jeho manželka Eva. „Jiříkovská se dopustila legalizace výnosu z trestné činnosti. Snažila se peníze takzvaně vyprat,“ uvedl státní zástupce Marek Vagai. „Obžalovanému hrozí deset až osmnáct let, paní Jiříkovské pak tři až osm let,“ doplnil.

Tržiště Sheep Marketplace bylo přístupné přes internetový vyhledávač Tor. Ten při správném používání zaručuje uživateli částečnou nebo úplnou anonymitu. Díky této funkci mohou lidé Tor zneužívat k nelegálním obchodům na specializovaných stránkách, mezi které patřil právě web  Sheep Marketplace. Kromě drog se zde obchodovalo se zbraněmi, falešnými řidičskými průkazy a dalšími produkty, které se na běžném trhu nedají sehnat.

Klíčová slova: Bitcoin, krádež, Sheepmarket, Jiříkovský

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.