25.04.2017 18:40


Policie představila svou práci na akci Policistou na zkoušku

Autor: Benedikt Vítek | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V sobotu se konala policejní náborová akce s názvem Policistou na zkoušku. Jihomoravskému kraji chybí sedmdesát policistů. Nové zájemce se snaží získat ukázkou policejní práce, účastníci tak mohli vidět výcvik psů i zásahovou techniku. Také dostali možnost splnit si fyzické testy ve volnější atmosféře. Po úspěšném splnění by je čekali už jen psychotesty. Podobnou akci policie zorganizuje i v půlce června.

Autor: Benedikt Vítek

Brno - Je osm hodin ráno a v areálu sportovního klubu Kometa se shlukují první návštěvníci. I když se třesou zimou, je z nich cítit nadšení. S čajem v ruce čekají na pásku, která jim umožní účast na fyzických testech. Jejich splnění je základním kritériem pro přijetí k policii.

„Všichni s oranžovou, pojďte za mnou,” svolává organizátorka Lenka Jenková první skupinu mladíků, jimž zdobí ruce oranžová páska. „Testy začnou za dvě hodiny. Mezitím si můžete projít jednotlivá stanoviště a zjistit, co policie vlastně dělá,” pokračuje a ukazuje na několik modrých stánků. Tam už se pohybují rodiny s dětmi, které se přišly podívat na plánované ukázky policejní práce. Každé stanoviště nabízí informace o jiné části policejní práce.

Představením toho nejzajímavějšího se snaží jihomoravská policie nalákat co nejvíce nových členů. V současnosti jim chybí zhruba sedmdesát zaměstnanců. Výběrovým řízením podle policejní mluvčí Štěpánky Komárové projde asi třicet procent uchazečů. "Když se hlásíte k policii, tak si musíte uvědomit, že nejde jen o práci. Je to hlavně poslání," zahajuje akci ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil. "Doufám, že si to dnes užijete a těm, co budou zkoušet fyzické testy, přeji hodně štěstí," dodává a lidé se rozcházejí ke stanovištím.

Prvním místem, kam se skupina přesouvá, je oddělení psychologie. Psycholožka Vladimíra Žbánková rozdává polovině skupiny psychologické testy na vyzkoušení. „Většina lidí, kteří zvládnou fyzické testy, vypadne na psychotestech. Hlavně na IQ a komunikačních schopnostech,” vysvětluje. “Některé jevy dokážeme odhalit, ale třeba to, jestli jste schopni vzít úplatek nebo máte sklony k rasismu, se nedozvíme,” dodává.

Dalším cílem je pořádková služba. Dva zakuklenci představují zbraně a výstroj používanou ozbrojenými složkami. Mezi automatickými puškami jsou i beranidla, taktické vesty a páčidla. „Čepice. Sundat,” poroučí policista asi pětileté dívce, která si chce vyzkoušet helmu. Policistův tón ji nerozhodí a poslušně mění růžovou čepici za ochranu hlavy. Rodiče nadšeně fotí dceru v téměř plné zbroji pro těžkooděnce, když je přeruší zvuk helikoptéry. To začíná dnešní první dynamická ukázka. Vrtulník se vznáší nad hřištěm a přehlušuje veškeré pokusy vrchní personalistky o komentování situace. Dveře vrtulníku se otevírají a vyskakují z nich členové zásahové jednotky. Polovina diváků sledující oblohu nadskočí při výstřelu. Neuvědomili si, že ukázka není jen o výsadku, ale také o zneškodnění pachatele.

„Jestliže chcete pracovat pro zásahovou jednotku, musíte být psychicky i fyzicky odolní,” objasňuje Jenková, která se konečně dostala ke slovu. „Abyste mohli nastoupit k policii, musíte projít základním výběrovým řízením. Dále musíte splňovat i specifické podmínky, které jsou pro každé oddělení jiné,” pokračuje, zatímco na místo přijíždí členové kynologického oddělení.

Ukázka psovodů se setkává s ještě větším úspěchem než policisté vyskakující z helikoptéry. Ve chvíli, kdy pes vybíhá po kapotě auta a stahuje figuranta ze střechy, jsou z davu slyšet vyděšené hlasy a nervózní smích. Když muž ve speciálním ochranném obleku v pořádku vstává, nervozita opadne a policisté se svými zvířecími kolegy sklízejí potlesk.

Někteří účastníci fyzické testy nezvládli, jiní naopak uspěli. (Foto: Benedikt Vítek)

Po druhé ukázce přichází čas na fyzické testy. Ty se skládají z klikování, člunkového a vytrvalostního běhu, a celomotorického testu. Jestliže úkoly uchazeči splní, dostanou potvrzení, které jim umožní v přijímacím řízení přeskočit rovnou k psychologickým testům. Skupina asi šedesáti lidí, skládající se převážně z mužů a žen do třiceti let, se odebírá do tělocvičny splnit první část.

Většina lidí sprinty zvládla, kliky a celomotorický test byly však větší problém. Několik cvičících už teď ví, že minimální počet cviků nesplnili, a potvrzení proto nedostanou. To však neznamená, že si nevyzkouší poslední disciplínu, která se odehrává na venkovním hřišti - běh na tisíc metrů. První skupina vybíhá, mezi nimi i člen brněnského rádia Krokodýl s číslem 25. Ten běh vzdává v polovině prvního kola. Toho si všímá Komárová a po zbytek běhu si z něj utahuje. „Aha! Krokodýl. Dvacetpětko, máte běžet, ne obhlížet terén,” směje se do mikrofonu.

Další náborové akce se budou konat 16. června, 31. srpna a 22. září.

Klíčová slova: Policie, nábor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.