18.05.2017 12:37


Nové sirény budou občany lépe informovat o nebezpečí

Autor: Benedikt Vítek | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zastupitelé schválili rozpočet na nový varovný systém v Brně. Město nainstaluje přes dvacet elektronických sirén s hlasovým moduleml. Díky němu budou hasiči schopní detailněji informovat Brňany o nebezpečí. Projekt bude stát necelých třicet milionu korun, z toho více než dvě třetiny pokryjí dotace Evropské unie.

Audio

  Zkouška sirén na elektronické siréně
       
  Autor: Zdroj: http://www.hzscr.cz/
  Všeobecná výstraha na elektronické siréně
       
  Autor: Zdroj: http://www.hzscr.cz/
  Požární poplach na elektronické siréně
       
  Autor: Zdroj: http://www.hzscr.cz/

 

Brno - Brňané se již nebudou muset spoléhat na zastaralý varovný signál v podobě přerušovaného zvukového tónu. Projekt, který schválilo brněnské zastupitelstvo, umožní instalaci nových elektronických sirén. „Starší rotační sirény vydávají pouze zvukový tón. Elektronické obsahují i hlasový modul, díky kterému můžeme lidem sdělit upřesňujicí informace o hrozícím nebezpečí,“ upřesnil mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

„Původní verze plánu rozmístění sirén je z roku 2012, máme tedy pět let zpoždění. Část Brna je velmi ohrožena rizikem povodní. Máme štěstí, že zatím nedošlo k velkým škodám,“ uvedl člen zastupitelstva Stanislav Juránek (KDU-ČSL). Zastupitelé schválili dražší, ale účinnější variantu zabezpečení. Předpokládané náklady na vylepšení varovného systému jsou zhruba 27,5 milionu korun. To je dvakrát více, než plánovala předchozí verze z roku 2012. Brno z této sumy zaplatí třicet procent, zbytek pokryjí dotace Evropské unie.

Podle plánu nechá město vyměnit dvaadvacet zastaralých rotačních sirén a doplní třiadvacet elektronických.Složky IZS budou mít k dispozici více sirén. Ty umožní lepší komunikaci s obyvatelstvem Foto: Benedikt Vítek  Dále město pořídí tři mobilní sirény, které slouží k upřesnění nebezpečí a pokrytí míst, které nejsou v dosahu zvukového signálu. Zlepšování varovného systému by mělo trvat zhruba dva roky. Město chce s realizací projektu začít v letošním říjnu.

V Česku se využívají tři druhy signálů. Každou první středu v měsíci mohou obyvatelé slyšet zhruba dvouminutový nepřerušovaný tón, který značí zkoušku sirén. Dalším signálem je „všeobecná výstraha“, charakteristická kolísavým tónem a informující vzniklém nebezpečí. Posledním typem je takzvaný požární poplach, jehož signálem je jedenkrát přerušený minutový tón. Ten svolává hasiče k zásahu. Na elektronických sirénách mohou pracovníci integrovaného záchranného systému k jednotlivým tónům přidat mluvené slovo s informací o detailech nebezpečí. Nové sirény obsahují zvukové stopy, mezi které patří například “chemická havárie“, “nebezpečí zátopové vlny“ nebo “všeobecná havárie“. Díky předehraným zprávám nemusí občané znát význam jednotlivých zvukových signálů.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.