05.04.2017 14:14


Mezinárodní den Romů provázejí oslavy, které mají představit kulturu Romů většinové společnosti

Autor: Michaela Lebedíková | Kurz: Stisk | Kategorie: Kultura

V Brně začaly oslavy spojené s Týdnem romské kultury. Pořadatelé se jeho prostřednictvím snaží seznámit širokou veřejnost s romskými tradicemi, kulturou, jazyky a zvyky. Součástí festivalu jsou nejen hudební a taneční vystoupení, ale i debaty a besedy. Oslavy vyvrcholí v sobotu 8. dubna na Mezinárodní den Romů. 

Brno – Festival Týden romské kultury začal v pondělí v parku Lužánky. V následujících dnech se mohou návštěvníci těšit na módní přehlídku, taneční a hudební vystoupení či ochutnávku tradičního romského jídla. Součástí festivalu jsou i dvě debaty týkající se vyhlazování Romů. Oslavy potrvají až do 9. dubna.

Součástí oslav Mezinárodního dne Romů je navazování stužek na strom tolerance. | Foto: Michaela Lebedíková

Akci symbolicky zahájili účastníci navázáním stužek na Strom tolerance, zasazený v lužáneckém parku na 40. výročí oslav Mezinárodního dne Romů. „Strom tady roste už šest let, ale bylo to k něčemu? Já jsem si žádných výrazných změn nevšiml a pořád se tady scházejí ty samé tváře,“ povzdechl si předseda Společenství Romů na Moravě Karel Holomek, jehož otec byl prvním vysokoškolsky vzdělaným Romem v tehdejším Československu. Tématem Holomkova zahajovacího projevu byla především kritika současného prezidenta. „Za ty čtyři roky poškodil Romy v několika vážných věcech a ještě více rozdělil tuto společnost. Například tvrdí, že Romové budou bydlet, až přestanou pálit parkety a jejich dětem je nejlépe v romských školách. Není to člověk, který by nás sjednocoval,“ dodal.

Ostatní řečníci hovořili o podobných tématech a zdůrazňovali především hodnotu tolerance a soudržnosti. „Mezinárodní den Romů je pro mě oslavou všeho romského. Osmý duben pro mě představuje jediný den v roce, kdy všichni Romové cítí, že patří k sobě. Je důležité ukázat, v čem jsme dobří, v čem jsme jedineční, a proč se od většinové společnosti tolik lišíme. K bourání předsudků o nás nestačí jen obecná osvěta, je třeba, abychom se všichni setkávali,“ řekl jeden z přítomných Romů Karel Janeček.

Zatančila i romská taneční skupina Merci. „Taneční soubor vedu už 17 let a snažím se s  dětmi rozvíjet romskou kulturu, ať už českou, slovenskou či maďarskou. Je to náročná práce, protože romské děti jsou velmi temperamentní, ale já jsem za tuto práci velmi vděčná a podařilo se nám vystupovat i za hranicemi Česka,“ řekla vedoucí souboru a ředitelka občanského sdružení Džas Monika Balogová. „Jsem na Týdnu romské kultury už podruhé, chodím sem hlavně proto, abych podpořila syna, který tančí ve skupině Merci,“ dodala jedna z návštěvnic Žaneta Horváthová.

Vystoupil také předseda Výboru pro národnostní menšiny v Brně Martin Freund, který zastupoval primátora města Brna Petra Vokřála. Účast politiků okomentovala i ředitelka neziskové organizace IQ Roma Servis Katarína Klamková. „Samotný festival často politická rozhodnutí neovlivní, ale mnohdy zprostředkuje kontakty na politiky a aktivisty. Některé politiky oslavy motivují, aby se k problematice Romů vyjádřili a je běžné, že jsou bezprostředně po oslavách ochotnější jednat. Festival tedy především otevírá komunikační kanály, které jsou ale velmi důležité,“ sdělila.

Festival má za cíl bourat stereotypy. „Snažíme se odbourávat předsudky. Do chodu festivalu zapojujeme i Romy a chceme, aby prezentovali svou kulturu a pomohli s produkcí. Ale samozřejmě bych si představovala na festivalu větší účast Neromů,“ přiznala Klamková. „Našim cílem je vždy festival zorganizovat tak, aby svou nabídkou přitáhl i Neromy. Například na debaty, které budou dnes, chodí především studenti a akademici, na besedu s hudebníky v kavárně Amaro Records v sobotu zase přijdou lidé, kteří mají raději komornější události. V pátek, kdy oslavy Týdne vrcholí, je účast vždy největší, nejčastěji chodí lidé paradoxně do věštírny,“ řekla. „Myslím, že na festivalu si každý najde to své – jak příznivci menších událostí, tak i ti, kteří mají rádi kvalitní hudbu a jídlo,“ dodala Klamková.

Mezinárodní den Romů připadá na 8. dubna, což je den vzniku Mezinárodní romské unie. Svátek se slaví od roku 1990 a v České republice jej Romové oslavují od roku 2001.

Klíčová slova: Romové, kultura, tradice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.