26.03.2017 14:45


Domácí atmosféra a kontakt s divákem nelze nahradit, říká divadelní choreograf

Autor: Benedikt Vítek | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V Buranteatru v sobotu zahráli ochotníci z divadel Stodola a Dostavník hru Inferno aneb Konec legrace. Režisér a spolutvůrce hry Marek Šudoma se věnuje divadlu a tanci už od základní školy. Do budoucnosti chystá hru Cesta kolem světa za 80 dní.

Audio

    I takovým způsobem se mohou vybírat nové náměty na hry.
         
    Autor: Benedikt Vítek

Brno - V sobotu měla v brněnském Buranteatru premiéru hra Inferno aneb Konec legrace zahraná ochotníky z divadel Stodola a Dostavník. Jedním z jejích tvůrců je Marek Šudoma, student přirodovědecké fakulty Masarykovi univerzity. V listopadu tohoto roku chystá premiéru připravované hry Cesta kolem světa za 80 dní.

 

Jak jste se k divadlu dostal?

Na základní škole jsem navštěvoval dramatické kroužky, na gymnáziu jsem začal závodně tancovat. Tomu jsem se věnoval asi deset let a skrz tanec jsem začal pronikat zpátky do divadla. Dělal jsem choreografii k pohádkám, muzikálům a různým školním projektům. Při práci na Šumaři na střeše jsem se setkal s lidmi z divadla Stodola a po ukončení projektu jsem se k nim přidal.

Chtěl byste se v budoucnosti této práci věnovat profesionálně?

Dělat profesionálně divadlo je časově náročné a pokud se mu nevěnujete naplno, budete mít problém výrazně prorazit. Jsem rodinný typ, proto jsem se rozhodl pro cestu klasického zaměstnání a divadlo je pouze koníčkem. Myslím si že je to pro kreativní činnost ideální. Kdybych musel něco v určitém termínu a muselo by to být dobré, tak by mi to tu činnost asi otrávilo.

Divadelní hra Inferno aneb Konec legrace měla včera v Brně premiéru |Zdroj: Marek Šudoma

Co vás na divadle baví nejvíce?

Rád nacvičuji tanec, takže třeba vedení choreografických hodin. Ta kreativní činnost okolo, při které nejsem ničím limitovaný. Když jsem tancoval závodně, musel jsem splnit například určitý počet prvků, to bylo svazující.

Kterou z her, které jste vytvářel, máte nejradši?

Teď připravujeme Cestu kolem světa za 80 dní a myslím, že to bude moje největší dílo. Má deset choreografií, které se vážou k zemi, ve které se děj odehrává. Ve hře se objeví například africké, indické, nebo čínské tradiční tance. Tato hra mě nejvíce posouvá a baví.

Jakým způsobem se učíte exotické tance?

Nejdříve si najdu tematickou hudbu, která se mi líbí a je chytlavá. Poslouchám jí pořád dokola, dokud nemám představu o tom, jak by měla scéna vypadat. Pak se kouknu na nějaká videa, zjistím, jak ty tance vypadají a doma si zkouším některé pohyby. V podstatě se naučím základy a formu, kterou musím přednést. Nemusí to být perfektní, ale člověk by měl mít pocit, že tance patří k té či oné zemi.  

Čím je lepší divadlo, než třeba kino?

Rebelové ze Stodoly byl první projekt, který Šudoma dělal sám| Zdroj: Marek Šudoma

Podle mě kultura kina v poslední době upadá. Ta domácká atmosféra a kontakt s divákem není nahraditelný. Divadlo je pokaždé jiné, někdy se třeba něco pokazí, to se vám u filmu nestane.

Jak se člověk může dostat do vašeho ochotnického sboru?

Stačí se s námi domluvit. Já si se zájemcem promluvím, zjistím, jaké jsou jeho představy a vysvětlím co můžeme nabídnout. Jestli má stále zájem, tak může rovnou přijít na zkoušku. Každých čtrnáct dní se nám ozve někdo nový, aniž by si uvědomoval, jak náročné hraní může být. Vydrží tak polovina zájemců, zkusíme to ale s každým, nikoho nevyhazujeme.

Co plánujete do budoucna?

Nyní má premiéru Inferno aneb Konec legrace a v listopadu bychom měli začít hrát Cestu kolem světa za 80 dní. Potom bychom se rádi věnovali menším situačním komediím a činohrám. Velké muzikály jsou jen pro určitou část našeho spolku, která umí tancovat a zpívat. Máme ale i herce, kteří hrají jen činohru a prostor ve velkých hrách nemají. Rádi bychom, aby si divadla užili nejen diváci, ale i herci, proto chceme muzikály a činohry kombinovat.

O čem je Inferno aneb Konec legrace?

Hra je inspirovaná Danteho Božskou komedií, avšak zabývá se ale pouze částí pekla. Na tenhle projekt jsme se spojili s divadlem Dostavník. Je autorská a máme vlastní hudbu, kterou napsal Zdeňek Hilbert. Nevím jaké ohlasy na ní budou, ale už jsem se přistihl, že si doma pobrukuju melodii ze hry, což je určitě dobrý znamení.

 

*Marek Šodoma studuje na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Ve volném čase se věnuje ochotnickému divadlu Stodola, kde mimo jiné plní funkce herce, režiséra a choreografa. Podílí se také na vedení spolku.

Klíčová slova: Divadlo, Stodola, Dostavník, Šudoma

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.