09.05.2017 20:02


Aktuálně: Zastaralou cenovou mapu stavebních pozemků chce rada města Brna zrušit

Autor: Benedikt Vítek | Kurz: Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Zrušení cenové mapy stavebních pozemků dnes doporučila rada města Brna. Argumentuje tím, že se ceny v mapě a tržní cena pozemků často liší a pro veřejnost je mapa spíše matoucí než přínosná. Aktuálně platných cenových map je v současnosti dvanáct a slouží k lepší orientaci veřejnosti v hodnotách pozemků. 

Praha aktualizuje cenovou mapu stavebních pozemků každý rok. Foto: Benedikt VítekBrno - Cenové mapy stavebních pozemků už nejsou v módě. V současnosti je využívá minimum českých měst a té brněnské už také hrozí zánik. Rada města navrhla její zrušení. Mapa má sloužit k základní
orientaci v cenách stavebních pozemků na území Brna. Částky uvedené v cenových mapách nejsou závazné a opravdové ceny určují až znalecké posudky. „Tržní ceny pozemků se mohou výrazně lišit od těch uvedených v cenové mapě,“ uvedl primátor Petr Vokřál (ANO).

Poslední aktualizaci cenových map stavebních pozemků vydalo Brno v roce 2014. Jedním z důvodů ke zrušení mapy je pořizování a aktualizování těchto map. Podle magistrátu je to zdlouhavý a komplikovaný proces, který v současnosti nemá mnoho přínosů. Dalším důvodem pro zrušení cenových map je jejich omezené využití. Oceňují pouze stavební pozemky a ostatní nezohledňují.

Platných cenových map je v ČR pouze dvanáct, z nichž jednu využívá i hlavní město Praha. „Částky uvedené v mapách by se neměly lišit od výsledných znaleckých posudků, ale existují různé koeficienty, jako například využitelnost, které hodnotu pozemku mohou upravit. Cenová mapa slouží jako základní přehled,“ uvedl Jaroslav Konvalinka, vedoucí oddělení pozemkového servisu v Praze. „Mapu aktualizujeme každý rok,“ doplnil.

Rada města doporučuje zrušení cenové mapy stavebních pozemků v platnosti od 1. 9. 2017. O dalším postupu rozhodne zastupitelstvo.

Klíčová slova: Brno, stavební pozemky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.