Přehled příspěvků


Nejnovější

Elektronová mikroskopie je všude okolo nás

Elektronová mikroskopie je všude okolo nás

Brno je lídrem světové elektronové mikroskopie, několik firem zde vyrábí více než třicet procent celosvětové produkce elektronových mikroskopů. S výsledky výzkumů se setkáváme v každodenním životě, například ve formě nových léků a materiálů. Tento obor přibližují Dny elektronové mikroskopie a to prostřednictvím prohlídek a přednášek konaných od 15. do 21. května. Lidé mohou ve speciálních prostorech poznat nanosvět blíže. Inženýr Jiří Kala přibližuje začátky a budoucnost tohoto oboru.

Kateřina Tůmová | 17. 05. 2017 22:18

Menej práce v zime môže zmierniť jarnú únavu

Únava, depresie, alebo nevoľnosti. Aj to sú príznaky, ktoré si často ľudia spájajú s takzvanou jarnou únavou. Podľa psychológa ale tento fenomén reálne neexistuje. Ak chceme, aby sa nepríjemné príznaky zmiernili, mali by sme menej pracovať v zime. Zmeny počasia môžu spôsobovať aj depresie. 

Renáta Milecová | 17. 05. 2017 22:17

Viac ako stotridsať podnikov v Brne bude mať od júna pred dverami fajčiarske krúžky

Viac ako stotridsať podnikov v Brne bude mať od júna pred dverami fajčiarske krúžky

Od konca mája sa protifajčiarsky zákon bude týkať viac ako sto tridsať podnikov v meste Brne. Vedenie mesta sa už v januári rozhodlo podnikateľov pripraviť. Vyhradilo pre záhradky a ich zákazníkov miesto o veľkosti štyroch metrov štvorcových, na takzvaný fajčiarsky krúžok. K protifajčiarkému zákonu sa vyjadril aj obyvateľ mesta Brna, Tomáš Kratochvíľa. Sám totiž býva na Solniční ulici, kde sa nachádzajú dve reštaurácie.

Renáta Milecová | 17. 05. 2017 18:17

Zdlouhavá přestavba zastávky na Obilním trhu se chýlí ke konci

Zdlouhavá přestavba zastávky na Obilním trhu se chýlí ke konci

Rekonstrukce funkcionalistické zastávky na Obilním trhu začala v září 2015. Z původního termínu dokončení února následujícího roku se stal konec května 2017. První překážkou na cestě k obnovení kulturní památky byla firma Štuk Helma. Město vypovědělo stavební společnosti smlouvu, protože se odchýlila od původního projektu. Následně přebrala přestavbu přístřešku firma Tocháček, které ale práci komplikuje nepříznivé počasí. V posledních dnech jsou klimatické vlivy příznivé a brněnský magistrát i firma tvrdí, že rekonstrukce zastávky budete hotová do konce května.

Anna Herfortová | 17. 05. 2017 14:44

Brněnskou muzejní noc oživí nové prostory a infostánky pro návštěvníky

Brněnskou muzejní noc oživí nové prostory a infostánky pro návštěvníky

Prohlédnout si známé památky netradičně budou moct návštěvníci Brněnské muzejní noci. 20. května otevře své brány přes čtyřicet objektů, které budou dostupné od osmnácti hodin do půlnoci. Stálé expozice budou dostupné zdarma, u novinek čeká turisty snížené vstupné. Místa, která se letos objeví na akci poprvé, popisuje mluvčí Turistického informačního centra Adéla Nováková.

Ivana Puškarová | 17. 05. 2017 11:27

Lužánky se ponesou ve znamení designu, květin, laskomin i holičství

Lužánky se ponesou ve znamení designu, květin, laskomin i holičství

Středisko volného času Lužánky je nejen centrem zájmových aktivit pro děti a mládež. Pořádá i řadu kulturních událostí. Jednu z nich nabídne oddělení Výtvarky a keramiky právě v sobotu 20. května. Akce DAFFF umožní návštěvníkům kulinářský, umělecký i floristický zážitek. Novinkou na třetím ročníku bude i možnost nechat si upravit svůj účes od kadeřníků Kabinetu Toma Holiče.

Anna Herfortová | 17. 05. 2017 10:18

Česko zasáhly květnové mrazy a způsobily další škody

Česko zasáhly květnové mrazy a způsobily další škody

V období ledových mužů se objevily mrazy, které napáchaly ještě větší škody než nízké teploty v dubnu. Nejhorší situace je v oblastech, kde mráz zasáhl podruhé nebo naopak poničil nově vysazené plochy. Opakovaným poškozením ztrácí rostlina svůj potenciál, proto nejenom u vinic hrozí nerovnoměrné zrání, ale i úplná výměna sazenic za nové.

Kateřina Tůmová | 16. 05. 2017 21:44

Týden města chce kulturou oživit brněnské ulice

Organizátoři kulturní akce, která proběhne od 15. do 20. května, si dávají za cíl probudit v brněnských obyvatelích kulturní a sousedskou aktivitu. Podle mluvčího projektu Radka Lundy se do projektu mohou kromě kulturních institucí a firem zapojit také obyčejní lidé. V minulých letech byl Týden města spojen se záborem Gorkého ulice, kde probíhaly koncerty, workshopy a další akce. Letos byl zábor z časových důvodů zamítnut, po Gorkého tak budou moci během programu jezdit auta.

Lukáš Nedomlel | 16. 05. 2017 20:48

Indický bežec pomáha proti slimákom v záhrade

Slimáky slizniaky každoročne spôsobujú problémy tisíckam záhradkárov. Škodia hlavne tým, že obžierajú zelené listy a devastujú tak záhony. Na ich odstránenie z pozemku sú dostupné rôzne domáce či komerčné prostriedky. Tie však často riešia problém len čiastočne. Chovatelia hydiny však ponúkajú riešenie. Je ním zaobstaranie indických bežcov. Jedná sa o importovaný druh kačice, ktorá je pre slimáka prirodzeným nepriateľom.

Samuel Šebök | 15. 05. 2017 14:34

Podľa Mexičanky bolo jedlo na Extremfood veľmi autentické

Podľa Mexičanky bolo jedlo na Extremfood veľmi autentické

Široká verejnosť mala možnosť ochutnať pokrmy z medzinárodných kuchýň na Extremfood festivale. 13. Mája v parku Lužánky boli pre niekoľko stoviek návštevníkov pripravené napríklad tradičné mexické, arabské či japonské jedlá, ale tiež špeciality z hmyzu a exotického ovocia.

Samuel Šebök | 14. 05. 2017 18:16

Zahradníci stromů poměřili své síly v Brně Lužánkách

Zahradníci stromů poměřili své síly v Brně Lužánkách

Jubilejní první mistrovství ve stromolezení na Moravě přivítalo dvacet závodníků profesionálního stromolezení, kteří běžně pečují o koruny stromů, tak mohli v pěti disciplínách ověřit své schopnosti. Kromě práce ve větvích nebo pohybu na laně museli účástníci testovat svou rychlost a přesnost při záchraně figuranta uvízlého vysoko nad zemí.

Petr Tichý | 14. 05. 2017 16:58

Nie sme supermani, hovorí architekt mesta Brna, Michal Sedláček

Nie sme supermani, hovorí architekt mesta Brna, Michal Sedláček

Podľa riaditeľa kancelárie architekta mesta Brna sa jeho podoba nedá zmeniť mávnutím čarovného prútika. Povedal tak 11. mája  na stretnutí s názvom KAM jede k Vám. Na besedách, ktorých bude celkom osem a budú sa týkať vždy jednej z mestských častí Brna, majú možnosť občania pripomienkovať aj územný plán. Diskutovať môžu každý štvrtok o šiestej hodine popoludní. K priebehu dialógu sa pre Stisk vyjadruje aj jeden z občanov mesta Brna, Dušan Krátky. 

Renáta Milecová | 12. 05. 2017 19:06

Kliešte prenášajú smrteľné choroby pričom ich aktivita vrcholí

Kliešte prenášajú smrteľné choroby pričom ich aktivita vrcholí

Vyskytujú sa najčastejšie tam, kde je zelený listnatý porast. Kliešť je parazit, ktorý prenáša mnoho chorôb. Najčastejšie sú to kliešťová meningoencefalitída a lymská borelióza, ktoré napádajú centrálnu nervovú sústavu. Doktorka Radka Boháčová z krajskej hygienickej stanice v Brne približuje, čo sa môže stať pri zanedbaní liečby a tiež aká je najlepšia prevencia.

Samuel Šebök | 12. 05. 2017 12:51

Náměstí Svobody zaplnily tisíce lidí

Protestní akce Proč? Proto!, která se od minulého týdne šířila sociálními sítěmi, přilákala na brněnské náměstsí Svobody podle policie okolo čtyř tisíc lidí. Název akce odkazuje na inzerát Andreje Babiše, který vyšel minulý týden v tisku. Podle organizátora Jan Pobořila však nešlo o protest proti Babišovi, nýbrž o snahu ukázat, že současná politická situace lidem není jedno.  

Lukáš Nedomlel | 11. 05. 2017 14:49

Žluté kytičky rozzářily Česko na pomoc onkologickým pacientům

Žluté kytičky rozzářily Česko na pomoc onkologickým pacientům

Lidé mohli 10. května podpořit boj proti rakovině zakoupením kytičky s modrou stužkou nebo zasláním DMS pomocí mobilní aplikace. Více než 14 tisíc dobrovolníků ve žlutých tričkách prodávalo žlutá kvítka měsíčku lékařského v ulicích tisíce českých měst a obcí. Letošní 21. ročník veřejné sbírky Český den proti rakovině byl zároveň preventivní kampaní před nádorovými onemocněními hlavy a krku. Spouštěcím faktorem je nejčastěji kouření, nadměrná konzumace alkoholu, špatná ústní hygiena, ale i viry.

Kateřina Tůmová | 11. 05. 2017 13:38

Noc literatury ukázala návštěvníkům knihovnu v netradičním světle

Noc literatury ukázala návštěvníkům knihovnu v netradičním světle

Středeční noc patřila v mnoha českých městech literatuře. Akce spojená s knižním veletrhem měla za cíl přiblížit čtenářům současná evropská díla netradičním způsobem. V Brně se tak desítky návštěvníků Knihovny Jiřího Mahena zaposlouchaly do čtení pěti vybraných děl, například z Irska nebo Švédska, na místech, kam se běžně nedostanou.

Ivana Puškarová | 11. 05. 2017 13:05

Andrej Babiš: Chodím mezi lidi. Je to lepší než chodit do sněmovny

Andrej Babiš: Chodím mezi lidi. Je to lepší než chodit do sněmovny

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš čelí v posledním měsíci několika obviněním. Proti jeho politice uspořádali lidé v řadě měst demonstrace. Na Brněnský Majáles dorazil údajně za lepší společností. Pro Rádio Stisk dále uvedl, že vstupu do politiky již několikrát litoval. Odejít ale neplánuje.

Anna Herfortová | 10. 05. 2017 16:19

Časté drbání u psů může ukazovat na potravinovou alergii. Nejčastěji vadí proteiny

Časté drbání u psů může ukazovat na potravinovou alergii. Nejčastěji vadí proteiny

Přecitlivělostí na určité složky potravy mohou kromě lidí trpět také domácí mazlíčci. Nástup alergie se například u psů dá rozeznat podle toho, že se zvíře více drbe. Majitelé by si měli všímat také zvýšeného počtu zánětů uší nebo zažívacích obtíží. Nejčastějším alergenem u zvířat jsou, narozdíl od lidí, živočišné proteiny. Dlouhodobé podávání jednoho druhu masa tak postupně může vést až k vytvoření alergické reakce.

Ivana Puškarová | 03. 05. 2017 14:03

Na brnenských revízorov vytiahli cestujúci, okrem iného, aj sekeru

Na brnenských revízorov vytiahli cestujúci, okrem iného, aj sekeru

Mestská hromadná doprava v Brne je využívaná tisíckami ľudí každý deň. Podľa podmienok dopravného podniku je každý, kto sa presúva pomocou vozidiel verejnej prepravy, povinný za službu platiť. Výnimkou sú deti do desať rokov, zdravotne ťažko postihnutí ľudia a niektorí verejní činitelia. Na dodržiavanie zodpovedného prístupu cestujúcich dohliadajú revízori, ktorí môžu človeka bez platného cestovného dokladu pokutovať. Niektorí pasažieri bez lístku majú so zaplatením sankcie problém a tak vznikajú konfliktné situácie. Nasledujúca reportáž zachytáva, s čím sa revízori pri výkone práce potýkajú.

Samuel Šebök | 03. 05. 2017 11:23

Řidiči bez trvalého bydliště v Brně si od podzimu s nástupem rezidentního parkování výrazně připlatí

Řidiči bez trvalého bydliště v Brně si od podzimu s nástupem rezidentního parkování výrazně připlatí

Od letošního podzimu plánuje Brno zavést systém rezidentního parkování. V návrhu, o kterém v příštích týdnech budou hlasovat zastupitelé, se zatím počítá s vytvořením pilotní zóny v oblasti Brno-střed. Řidiči, kteří zde mají trvalé bydliště nebo vlastní nemovitost, by ročně měli zaplatit 900 korun za první auto, za každé další pak 9 000. Stejnou sumu zaplatí také podnikatelé se sídlem firmy v centru. Všichni ostatní se zařadí do kategorie návštěvník. V případě, že ale ve středu Brna fakticky bydlí, by je od podzimu mohlo parkování stát až několik stovek tisíc.

Ivana Puškarová | 02. 05. 2017 15:32

Měsíc květen je v církvi zasvěcen Panně Marii

Měsíc květen je v církvi zasvěcen Panně Marii

Květnem začíná mariánský měsíc, v tradici církve tedy měsíc zasvěcený Panně Marii. Mariin příběh začal přijetím Božího úkolu stát se matkou Kristovou. V květnu se příroda probouzí k novému životu a právě i z toho důvodu je s ním spojována postava Marie. O mariánském měsíci mluví děkan ústeckoorlické farnosti Vladislav Brokeš.

Anežka Jiskrová | 02. 05. 2017 15:23

Přihraničné slávnosti sa v tomto roku niesli v duchu heydrichiády

Přihraničné slávnosti sa v tomto roku niesli v duchu heydrichiády

Organizátori prihraničných slávností si každoročne  pripomínajú oslobodenie mesta Brna. Tohto roku sa niesli v duchu heydrichiády. Stretnutie usporiadatelia prichystali na 30. apríla. Vystúpilo na ňom viacero osobností, ktoré sa práve  v roku 1942 narodili. V období stanného práva prišiel na svet aj Mojmír Bártek, ktorý vystúpil spolu so svojim orchestrom. Prvýkrát sa udalosti zúčastnil aj generál a pilot Emil Boček. 

Renáta Milecová | 02. 05. 2017 14:08

Brandýské přírodní bludiště je alegorií na Komenského dílo Labyrint světa a ráj srdce

Brandýské přírodní bludiště je alegorií na Komenského dílo Labyrint světa a ráj srdce

Labyrint s půdorysem zeměkoule se začátkem května opět otevřel návštěvníkům. Brandýs nad Orlicí, kde tuto ojedinělou přírodní stavbu naleznete, se v první polovině 17. století stal útočištěm Jana Ámose Komenského. Samotné bludiště vysázené habry je alegorií na jeho známé dílo Labyrint světa a ráj srdce. Společně se Zdeňkem Držmíškem, předsedou spolku Brandýs ve světě, jsem se vydala do jeho útrob.

Anežka Jiskrová | 01. 05. 2017 21:32

Festival Ochutnej svět v Brne bude po novom dvakrát ročne

Festival Ochutnej svět v Brne bude po novom dvakrát ročne

Už druhý ročník festivalu Ochutnej svět sa koná v Brne v dňoch 29. a 30. Apríla. Návštevníci mali možnosť ochutnať na jednom mieste jedlá z približne dvadsiatich krajín. Španielsku, francúzsku, japonskú alebo indickú kuchyňu sa organizátori rozhodli po novom priblížiť návštevníkom dvakrát ročne. 

Renáta Milecová | 30. 04. 2017 22:19

Zájem žen o technické obory roste

Zájem žen o technické obory roste

Vysoké učení technické v Brně navštěvuje asi 6200 studentek, které tvoří téměř třetinu studentů. Stejný poměr je i u letošních uchazečů o studium. V obou případech je znatelný pozvolný nárůst zájmu žen. Nejvíce jich míří na fakultu chemickou, podnikatelskou nebo architektury, kde je počet téměř vyrovnaný. Zvýšit zájem dívek o technické školy se snaží i každoroční kampaně.

Kateřina Tůmová | 30. 04. 2017 19:25

Vymyšlené lázeňské město ožilo již pošesté

Vymyšlené lázeňské město ožilo již pošesté

Tisíce návštěvníků zavítalo na Lázně ducha v Litomyšli. Nejde však o lázně v pravém slova smyslu. Sirné ani chloridosodné vody tu nejsou. Lázeňskou atmosféru plně dokresluje hudba, čtená poezie i výtvarná díla. Ani na letošním šestém ročníku, jehož program trvá od 26. do 30. dubna, nechyběli účastníci korzující po kolonádě odění do šatů z dob první republiky. Kde se zrodila myšlenka lázní v nelázeňském městě, popisuje vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu v Litomyšli Michaela Severová.

Anežka Jiskrová | 30. 04. 2017 11:34

Pálení čarodějnic v minulosti sloužilo k ochraně dobytka, dnes jsou večerní ohně místem zábavy

Pálení čarodějnic v minulosti sloužilo k ochraně dobytka, dnes jsou večerní ohně místem zábavy

Poslední dubnový den budou lidé na mnoha místech v Česku pálit čarodějnice. Podle lidové tradice na Filipojakubskou noc zlé živly ohrožovaly dobytek uhranutím. Po celý den se tak dříve na vesnicích konaly různé rituály, které měly zajistit zdraví lidí a zvířat, ale i dobrou úrodu. Dnešní podoba zapalování ohňů s postavami čarodějnic se pak objevila až v průběhu dvacátého století.

Ivana Puškarová | 29. 04. 2017 09:25

Roj Světlušek v keckách rozzářil brněnský park Lužánky na pomoc nevidomým

Roj Světlušek v keckách rozzářil brněnský park Lužánky na pomoc nevidomým

Už potřetí se v Brně běžel charitativní Noční běh pro Světlušku. Pro vidící i nevidomé sportovce byl v Lužáneckém parku připraven doprovodný program. V areálu si lidé mohli vyzkoušet masáž těžce zrakově postižených nebo se vyfotit ve fotokoutku. Na pódiu se představili hudebníci, ale i nevidomí se svými životními příběhy. Zakoupením startovného ve výši čtyři sta korun přispěli lidé na konto Světluška.

Kateřina Tůmová | 28. 04. 2017 19:58

V priemere zarobím päťsto korún za hodinu, hovorí pouličná speváčka

V priemere zarobím päťsto korún za hodinu, hovorí pouličná speváčka

Mnohí umelci predvádzajú svoje dovednosti na ulici a dúfajú, že ich ľudia za výkon obdarujú. Študentka Anna Štangelová z Brna v rozhovore približuje okrem iného aj to, koľko si pouličná speváčka môže zarobiť za pár hodín.

Samuel Šebök | 28. 04. 2017 19:22

Brno chce postupně opravit školní bazény, začne v Arménské ulici

Brno chce postupně opravit školní bazény, začne v Arménské ulici

Brněnští zastupitelé chtějí každý rok opravit vždy jeden z celkem devíti školních bazénů, které se nachází na brněnských základních školách. V úterý 25. dubna představil postupný plán oprav náměstek brněnského primátora Petr Hladík. Začít by se mělo už letos na Základní škole Arménská v městské části Bohunice. Kvůli první rekonstrukci ubyde z brněnského rozpočtu bezmála sedm milionů korun.

Lukáš Nedomlel | 28. 04. 2017 14:14